Uçmanın En Kolay Yolu

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!


Hızlı Erişim
Diyarbakır Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır Türkiye’nin güney doğu Anadolu bölgesinde yer alır kendine bağlı olarak 17 ilçeye sahiptir doğuda bulunan en kalabalık yerlerden olan Diyarbakır tarihi geçmişiyle hanları ve kervansarayları, camiiler, müzeleriyle görülmeye değer olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Diyarbakır Camii ve Kiliseleri

Muhteşem mimarisiyle bizleri adeta zamanda yolculuğa çıkaran bu medeniyetler beşiği olan şehir bu gün hala ayakta duran camileri ve kiliseleri ile tarih meraklılarının ilgisini çekmektedir

Bunlar; Ulucami, Kale camii, dört ayaklı minare, safa camii, Meryem ana kadim kilisesi, Saint georgi kilisesi

Diyarbakır Hanları ve Sarayları

Diyarbakır ipekyolu’nun geçiş noktalarından olduğu için birçok hanlara ve kervansaraylara sahiptir. Bunlar; Deliler hanı, sülük han, Hasanpaşa hanı ve kervansaraydır.

 

Diyarbakır Müzeleri

Anadolu ve Mezopotamya geçiş bölgesinin noktası olan Diyarbakır çeşitli kültürlerin birbiri ile etkileşlimini sağlamış ve şehri kültürel açıdan zenginleştirmiştir.Medeniyet beşiği olarak adlandırılan bu yer; tarihe derinden bakmak isterseniz müzeleri gezmenizde yarar vardır bunlar; Diyarbakır arkeoloji müzesi, ziya Gökalp müzesi ve kültür müzesi

On Gözlü Köprü

Bu köprü Mervaniler devrinde Diyarbakır hükümdarı Nüzammüdevle nas tarafından 1065 yılında yapılmış ve Dicle nehrinin her iki yakasını birbirine bağlıyor. Zaman içinde birçok onarım gören bu köprü Silvan köprüsü veya Mevlani köprüsü olarakta anılmıştır. Ancak günümüzde en çok bilindik adıyla bu on gözlü köprü tarihi yapısıyla görülmeye değerdir

Ulu Camii

Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber m.s. 639 yıllarında Diyarbakır’ın fethi ile mart oma kilisesinin camiye dönüştürülmesi ile Anadolunun en eski camiileri arasında yer alır Müslümanlar tarfın dan 5. Harem-i şerif yani mukaddes mabed olarak anılan bu halen Müslümanların ibadetini gerçekleştirdiği camilerdendir.

 

Dört Ayaklı Minare

Akkoyunlu kasım sultan tarafından 1500 yılında yapılan bu camii balıkçılar başı semtinde yer alır. Dört ayrı sütunla kare planlı minareleriyle Anadolu da tek örnek olarak bilinir.

Diyarbakır Surları

UNESCO Dünya mirasına alınan bu surlar diyarbakırın tamamını içine alır ve savunma amaçlı olarak yapılmıştır tahminen milattan 4000 yıl önce Diyarbakır halkı olan huriler tarafından yapılmıştır. İç ve dış kale olarak iki bölüme ayrılır. 4 adet kapısı bulunan bu surla toplam 82 burçtan oluşur Bu surlar içinde birçok tarihi eseri barındıran ve tarihi birçok Hikaye ve efsaneye konu olan bu surlar görülmeye değerdir.

Diyarbakır Hakkında

Birçok uygarlığın doğuşuna ve yok oluşuna tanıklık eden medeniyetler beşiği olan şehir Güney doğu Anadolu bölgesinde yer alıyor. 9.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca pek çok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunmasından dolayı mimari bakımdan zengin çeşitlilik göstermiş ve birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Zengin ve kendine özgü bir mutfağa sahip olan bu yeri mutlaka görmek isteyeceksiniz. Yazları çok sıcak kışları ise çok soğuk geçen bu yere bahar veya sonbaharda gitmenizi öneririm.

Diyarbakır Uçak Bileti

Günümüz itibariyle konfor ve zamandan tasarruf etmek her bir bireyin öncelik vermiş olduğu bir konudur. Diyarbakır’a gitmek isteyenler uçak bileti alarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. 1952 yılında hizmete giren hem askeri hem de sivil olarak kullanılır şehre yakın bir konumda yer alır. Diyarbakır’a uygun ve konforlu bir uçuş sağlamak istiyorsanız sitemizi ziyaret edip en uygun uçak biletine Online biletinizi alıp güvenli ve konforlu uçuş keyfini yaşayabilirsiniz.

Diyarbakır Ulaşım

Yakın bölgeler Diyarbakır’a karayolu veya tren yolu olarak ulaşım Sağlaya bilir ancak güneydoğuya uzak olan şehirlerin varış süreleri saatleri alabiliyor. Buda hem yorucu hem de zaman kaybı olarak büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Zaman kaybetmek istemiyorsanız en uygun uçak bileti alarak uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanı Şehir merkezine yakın olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız ulaşımınızı taksi, otobüs gibi araçlarla gerçekleştirebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı şehre yakın olması sebebi ile turistlerin çokça uğrak noktasıdır.Uçak Bileti alarak bu şehri ziyaret edebilirsiniz!